« Nemzetközi kapcsolatok

Erasmus+ projekttalálkozó Dániában: közösségi média és mentális jóllét

A „Mental strategies in a stressful time” című Erasmus+ projekt második projekttalálkozóját a dán partneriskola, a Frederikshavn Gymnasium og HF szervezte 2025. március 25. és 29. között. A dánokon és az AKG-s diákokon és tanárokon kívül svéd és spanyol gimnazisták és tanáraik vettek részt a találkozón. Iskolánkat négy tizedikes, és egy tizenkettedikes diák, Hajdu Gyula, Kövi Kristóf, Mácza Mihány, Máté Barna és Oláh Bálint képviselte, a kísérőtanárok pedig Pólya Bella iskolapszichológus és Zábráczki Anett voltak.

A konferencia három munkanapja alatt a Közösségi média a mentális jóllétre gyakorolt hatásairól hallgattunk meg előadásokat, folytattunk kiscsoportos beszélgetéseket, nem csak új ismereteket szereztünk, hanem megismerhettük a többi iskolából érkező diák véleményét is.

A konferencia előfeltételeként mind a négy iskola készített egy riportot, bemutató dokumentumot az iskolában való mentális egészségi problémákkal való megbirkózásról, és az azt segítő csapatról. Ezeket az előadásokat az utolsó nap hallgathattuk meg. Salamancából jövő spanyol diákok az iskolában működő „counselling board” – vagy tanácsadói testület – vezetőjével készítettek interjút. Az interjúból megtudtuk, hogy a 6 fős testületnek 2 tagja pszichológus, a többiek egyéb iskolai segítők. A testületnek van egy különleges „szorongás-protokollja”, amit leggyakrabban az évvégi vizsgaidőszakokban kell bevetniük. A protokoll része mind testi, mind lelki megnyugvást segítő gyakorlatok, mint például a mély levegők vétele és meditáció. A svéd Brogymnasiet Kristinehamn intézményben két, úgynevezett elevhälsoteam vagy diákegészségügyi csapat van jelen. Ezekbe a csapatokba tartoznak az iskolai tanácsadók, ápolók, pályaorientációs szakemberek és fejlesztő pedagógusok. A Frederikshavn Gymnasiumban egy iskolapszichológus és egy fejlesztő pedagógus dolgozik összehangoltan, ők segítenek az odajáró diákoknak megbirkózni a mentális terheikkel.

A harmadik napon, péntek reggel két, diákokkal foglalkozó szervezet is meglátogatta a gimnáziumot. A Sammen Ung nevű diákok mentális egészségével foglalkozó civilszervet volt az egyik. Ez egy nem rég alapult szervezet amely több pszihológus és szociális munkás bevonásával próbál meg segíteni a fiataloknak azok problémáiban, Frederikshavn városában és környékén. A másik előadást a helyi diákönkormányzat vezetője tartotta, aki elmagyarázta miért fontos az, hogy legyen egy a bürokráciába mélyen beépült diák érdekképviseleti szerv. Így itt a fiatalok meg tudják valósítani amit szeretnének és tudnak segíteni a kortársaiknak.

A munkaprogramon kívül egy kirándulást is szerveztek számunkra a dánok, Skagen-be, Dánia legészakibb csücskébe kirándultunk, és a kisvároson kívül a közeli vándorló homokdűnét is megnézhettük.

Mind a közös munka, mind a vendéglátó családokkal és diákokkal való megismerkedés, és együtt töltött idő nagy élmény volt a számunkra, hazaérve tovább folytatjuk a projektmunkát az EP specializáció keretein belül.

Hajdu Gyula, Mácza Mihály, Máté Barna (10/7)